درست است که نهایتا بهترین تصمیم این است که کسب‌ و کار خودتان را راه بیندازید؛ اما همه نمی‌توانند از پسِ این کار برآیند. باید عوامل بسیاری را پیش از اقدام به کارآفرینی در نظر بگیرید. برداشت‌های اشتباه زیادی در این مسیر وجود دارد که تعدادی از آن‌ها در ادامه بررسی شده است.

حال بگذارید برداشت‌های اشتباه کارآفرینی را به اتفاق یکدیگر مرور کنیم:

  • کارآفرینی، شما را به انسان شادتری تبدیل خواهد کرد

کارآفرینی می‌تواند بسیار نویدبخش باشد. بهترین تصمیمی که می‌توانید بگیرید، این است که کسب‌ و کار خودتان را راه بیندازید؛ اما همه نمی‌توانند از پسِ این کار برآیند. باید عوامل بسیاری را پیش از اقدام به آغاز کارآفرینی در نظر بگیرید. برداشت‌های اشتباه زیادی در این مسیر وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید.

  • آزادی، کنترل و توازن بیشتری در کار و زندگی خواهید داشت

اگر تنها زندگی کنید و نان‌آور کسی نباشید، به احتمال زیاد می‌توانید لباس‌های مورد علاقه‌تان را به تَن کنید و برای مدت طولانی کل روزهای هفته را به کار اختصاص دهید. در این شرایط، کار به زندگی‌ شما تبدیل خواهد شد. البته هیچ خُرده‌ای از این سبک زندگی نمی‌گیریم؛ اما همه افراد، موافق آن نیستند و آزادی و کنترل بیشتری که به این ترتیب به‌دست آید، باب میل‌شان نیست.

  • رضایت بیشتری خواهید داشت

آیا می‌دانیم که افراد، عاشق انجام چه کارهایی هستند؟ افراد گاهی سراغ انجام کارهای بزرگی می‌روند تا به اهداف بلندپروازانه خود جامه عمل بپوشانند. افراد می‌توانند این کارهای بزرگ را برای شرکت‌های بزرگ و کوچک یا حتی شرکت خودشان انجام دهند. عمل کردن به برنامه‌ها هیچ ارتباطی با مالکیت کسب‌ و کار ندارد. اگر کسی تمایل دارد کسب‌ و کاری راه بیندازد یا آن را مدیریت کند، پیش از آن باید اصول کار را در شرکت خوبی فرا گیرد.

  • هیچ شغلی وجود ندارد. فناوری و برون‌سپاری، همه شغل‌ها را از بین برده است

این تصور، نادرست است. اگر شغل‌ها در پی گسترش روزافزونِ فناوری در حال افول باشند، کدام‌یک از نظر شما سودآورترین صنعت در زمین خواهد بود؟ درست پاسخ دادید: فناوری. اگر موفق به یافتن شغلی نباشید، به احتمال زیاد فاقد مهارت‌ها یا آموزش‌های لازم هستید. شاید به ایجاد کسب‌ و کار خودتان تمایل داشته باشید که مستلزم مجموعه مهارت‌های اختصاصی یا ویژه‌ای نیست.

  • کارآفرینان، زندگی پر زرق‌ و برق و مرفهی دارند

این برداشت نیز نادرست است. اکثر کارآفرینان، زندگی پر زرق‌ و برق و مرفهی ندارند. انتخاب این سبک زندگی منوط به این است که سرمایه‌گذاران، شرایط مالی خوبی برای کارآفرینان مهیا کنند. کارآفرینان انسان‌های سختکوش، کم‌خرج و فرصت‌طلبی هستند که زمان اندکی برای فعالیت‌های بیرونی دارند. این دغدغه‌ها، زندگی پر زرق‌ و برق و مرفه را از کارآفرینان سلب می‌کند.

اکنون اجازه دهید نگاهی به حقایق کارآفرینی بیندازیم:

  • اکثر کارآفرینان موفق، ایده‌های معمولی را به بهترین نحو عملی می‌کنند. جیفی لوب، استارباکس و چارلز شواب، نمونه‌های بارزی از این کارآفرین‌های موفق هستند.
  • اکثر کارآفرینان موفق در هنگام راه‌اندازی شرکت‌شان از ریسک‌های بزرگ پرهیز می‌کنند.
  • کارآفرینان موفق از قوه نوآوری‌شان به شیوه‌های مختلف بهره می‌گیرند.
  • بیش از %80 کسب‌ و کارهای جدید از راه سپرده‌های فردی، کارت‌های اعتباری و غیره خودگردانی می‌شوند. سرمایه متوسط یک استارتاپ حدود 000/10 دلار است. مدیریت پسماند با یک کامیون آغاز شد. سم والتون کارش را با 5000 دلار آغاز کرد.
  • تبدیل شدن به اولین کسی که دست به کار می‌شود و رضایت مشتریان را جلب می‌کند، لازمه کسب موفقیت نیست. کسب‌ و کارهای زیادی کارشان را در صنعت استارتاپی دیر شروع کرده‌اند؛ اما در نهایت، عملکرد بسیار خوبی از خود بر جای گذاشته‌اند.