امیرحسین برادران یک جوان ایرانی است که چند سالیست به کشور آلمان مهاجرت کرده و در آنجا موفق شده است یک استارتاپ در حوزه تکنولوژییک بامحوریت آموزش به کودکان راه اندازی کند. استارتاپ فولدیو تولیدکننده وسایل آموزشی است که توانسته دو محصول به بازار عرضه کند. یکی ازین محصولات آموزش سخت افزاری کامپیوتر به کودکان هفت ساله است که یک به صورت یک ربات طراحی شده که اتفاقا بخشی از این ربات کاغذی است؛ انگار که کودکان در هنگام کار با این ربات در حال بازی با کاغذ هستند. محصول دیگر این استارتاپ نیز یک اپلیکیشن بازی به نام Foldio Adventures Fox in Net است که به معنای روباه در تور می باشد و این اسم الهام گرفته شده از نگرش فرهنگ آلمان به “روباه” به عنوان یک حیوان با ذکاوت است. این بازی آنلاین بوده و در حال حاضر در “ Google play” و IOS قابل خرید است.

امیرحسین کارشناس ارشد رشته کامپیوتر است و در یکی از شهرهای نسبتا کوچک کشور آلمان زندگی می کند. وی  پس از اتمام دوران تحصیل خود در این کشور به همراه چندی از دوستان ایرانی و غیر ایرانی خود دست به این کار زده است که در ادامه گفتگوی با وی را مطالعه می کنید:

-آیا با ملیت ایرانی خود برای راه اندازی یک استارتاپ در کشوری غریبه به مشکل برخوردید؟

خیر. درست است که کشور آلمان یک کشور قانونمد است و ممکن است یک مهاجر در زندگی فردی مسائلی را تجربه کند؛ اما درمجموع سیتم مشکلی با افراد ندارد.

فقط نکته ای که می توان به آن اشاره کرد این است که استارتاپ ها همانطور که می دانید بیزینس هایی نوپا هستند و در مقابل آلمان ساختار اقتصادی کمی قدیمی تری دارد که البته طی سالهای اخیر خیلی فرق کرده و حتی حمایت ها بیشتر شده است. شاید در اوایل ما نیز مشکلاتی داشتیم و این نه بخاطر ملیت ایرانی ما که بخاطر قوانین کلی حاکم بر سیستم ثبت شرکت ها در این کشور یا هرجای دیگر دنیا بود. اگر بخواهم مثال بزنم باید بگویم شما وقتی بخواهید در کشوری شرکتی را ثبت کنید ابتدایی ترین مسئله این است که وضعیت ویزای فرد چگونه است و همچنین سرمایه گذار نیز این دغدغه را دارد که ایده پردازان استارتاپ در آلمان ماندگار خواهند بود یا نه! حتی دولت دغدغه این را دارد که شرکت نیاز به سرمایه مالی دارد و از طرفی دولت هم این امر را بررسی می کند. می توان گفت در مجموع در حال تلاش هستند که قوانین را تسهیل بخشیده و با استارتاپ ها مهربان باشند. شاید در کشورهای دیگر این مشکلات قابل حل نباشد و مهاجران با آن مواجه گردند. البته این مشکلات فقط برای مهاجران نبوده و خود افراد بومی نیز با آن مواجه هستند.

– اعضای تیم شما را چه کسانی تشکیل می دهند و چگونه باهم همکاری می کنید؟

اعضای تیم ما از ملیت های مختلف هستند؛ آلمانی انگلیسی پرتقالی و پاکستانی. با برخی از این دوستان در دوران تحصیل آشنا شدیم و با برخی دیگر در روند کار و ارتباط دوستانه و خوبی را باهم تجربه می کنیم.

-نحوه ورود به بازار، تبلیغات و برندسازی استارتاپ شما به چه صورت شکل گرفت؟

نحوه ورود ما به بازار با روش های مختلف انجام شده است. چند روش گوناگون از طریق روابط عمومی بوده و به روزنامه ها و نشریات مختلف نیز گفته ایم. همچنین استارتاپ هایی در این جا در حال فعالیت است و آن ها با چاپ مطالبی از ما  حمایت می کنند. تعدادی از رسانه ها ریپرتاژ آگهی ما را منتشر کرده اند و با اینفلوئنسرها نیز کار می کنیم. همچنین هرچند وقت یک بار در کشورهای آلمان، اتریش و سوئیس جایزه هایی را برای دنبال کنندگان صفحات مجازی خود در نظر می گیریم. ما در آمازون نیز تبلیغات و فروش داریم. با موسسات و سازمان های مختلف هم به روش B2B کار می کنیم.  دیگر اینکه در ورکشاپ های آموزشی نیز دعوت می کنیم تا از محصولات ما استفاده شود.

-با رقبا چه می کنید؟

ما در اروپا هم رقیب داشته ایم. البته دقیقا همان کار ما را انجام نمی دهند؛ اما در حدود قیمتی و اهداف ما نیز رقبایی وجود دارند و با بعضی از آن ها تعامل می کنیم. حتی گاهی اوقات بسته به فاز کاری نیز به یکدیگر کمک می رسانیم. همچنین برخی شرکت ها معروف تر هستند و ما هم سعی کردیم با آن ها همکاری داشته و خدماتی به آنان ارائه دهیم.

-از آنجایی شما همزمان در حوزه های آموزش، کودک و تکنولوژی کار می کنید و همه این حوزه ها در جهان حاضر پرطرفدار و حائز اهمیت هستند، استقبال از استارتاپ شما چگونه بوده است؟

می توان گفت استقبال خوبی صورت گرفته. نهادهای آلمانی نیز به ما کمک کرده اند. به ویژه این که دنبال نهادینه کردن آموزش ها از این طریق هستند و مشخصا دنبال این هستند که کودکان، آموزش بهتری ببینند. البته سیستم آموزشی آلمان قوی است و معمولا افراد قبل از ورود به بازار کار تقریبا شناخت کامل و مشخصی از نحوه ورود به دنیای کاری خود دارند. در این کشور دانش آموزان را فیلتر می کنند؛ علاقه مندان به دانشگاه می روند و دیگر افراد نیز سریع وارد بازار کار می شوند. این دو گروه برتری نسبت به هم ندارند. حقوق ها نسبتا شبیه هم هست و این باعث می شود افراد علایق خود را دنبال کنند.

-آیا توصیه ای برای بچه های داخل ایران که ایده دارند و می خواهند از طریق استارتاپ وارد بازار شوند دارید؟

بله من با دوستانم که در داخل ایران هستند صحبت می کنم و گاهی به حجم کاری که آنان انجام می دهند غبطه می خورم؛ چرا که به نظرم بازار ایران یک بازار تشنه است. یک نکته خیلی مهم و مثبت تعداد کاربرانی است که شما در کشور ایران می توانید داشته باشید.

به طور مثال پروژه ای که شما در آن یک میلیون کاربر دارید، هرجای دنیا نشان بدهید یک پروژه بزرگ به حساب می آید و همه آدمها از این کاری که شما می کنید شگفت زده می شود.

از لحظ تکنیکال نیز اپلیکیشن های ایران جلو هستند و تعداد مشریان زیادی دارند. بنظرم برنامه نویسان ایران باید بدانند که کار بزرگی انجام می دهند چون واقعا کارهایی که انجام می دهند پروژه هایی عظیم هستند. واقعا خیلی از شرکت ها که چندین میلیون کاربردارند شگفت انگیز هستند و مهم نیست آورده مالی آنان به نسبت اروپا چقدر است.

و در آخر اینکه پیشنهاد می کنم اگر می خواهید کاری را انجام دهید همین حالا اقدام کنید. صبر نکنید! در بازار وقت مناسب همین الان است. بعضی های ایده و فکر دارند و منتظر یک وقت مناسب هستند. در حالی که باید بدانید در روند کار است که خیلی چیزها بدست می آید و فقط باید راه را آغاز کرد.