از دید برخی از بنیان‌گذاران، مذاکره بر سر سرمایه‌گذاری یک ایده کار دشواری است. اما برخی دیگر آن را راهی مثبت برای همکاری بلندمدت با سرمایه‌گذاران قلمداد می‌کنند.

 اکثر سرمایه‌گذاران به دنبال توافقی هستند که هم در راستای منافع و علایق ایده پردازان باشد و هم اینکه افراد را به سوی موفقیت هدایت کند.  بدون این دو، بعید است سرمایه‌گذاری عایداتی برای سرمایه‌گذار به همراه داشته باشد. در بخش زیر، به روش‌هایی اشاره می‌شود که بنیان‌گذاران در مذاکره بر سر دور اولیه سرمایه‌گذاری از آنها استفاده می‌کنند.

  • شتاب زده نباشید!

شتاب عمل یک عامل کلیدی است. عدم شتاب عمل، بزرگ‌ترین قاتل روابط است. یک جدول زمانی تنظیم کنید و نگذارید موعد زمانی مقرر رد شود.

  • احساسات را در کار دخالت ندهید

ممکن است مذاکرات سخت و طاقت‌فرسا باشد، اما نباید خشمگین یا احساساتی عمل کنید. اگر دو طرف مذاکرات سازنده‌ای نداشته باشند، نشانه‌ خوبی نیست زیرا احتمال می‌رود رابطه آنها بر سرمایه‌گذاری سایه افکنَد. اعتماد طرف مذاکره را جلب و برای حفظ آن تلاش کنید. عوامل بسیاری وجود دارد که می‌تواند مانع حصول توافق در حین مذاکره شود. یکی از چالش‌های رایج زمانی پدید می‌آید که بنیان‌گذاران، چندین سرمایه‌گذار را در جریان فرصت‌های خود بگذارند یا راهبردهای سرمایه‌گذاری جایگزینی در نظر گیرند. بیشتر قراردادها حاوی بندهای محرمانگی هستند. به محض اینکه توافق بر سر مفاد قرارداد حاصل آید، دیگر نباید فرصت‌ها را در جاهایی دیگر عرضه کنید.

  • اصلِ شفافیت را رعایت کنید

 بیشتر قراردادها یک بند ضمانت دارند؛ قبل از پایان مذاکرات، مسائل مد نظر خود را مطرح سازید. یکی از اعضای تیم را مسئول امور ارتباطی کنید. سرمایه‌گذاران به دقت شما را زیر نظر خواهند گرفت تا ببینند چگونه این فرایند را مدیریت می‌کنید. موفقیت شما در این کار نشان می‌دهد که تیم‌تان قابلیت مدیریت تصمیم‌های چالش‌برانگیز را دارد. شفافیت ارتباطات و کاهش سوءتفاهمات باید در دستور کار قرار گیرد.

  • روی ارزش قرارداد تمرکز کنید، نَه فقط ارزش‌گذاری آن

ارزش‌گذاری یکی از مسائل رایج و مورد بحث در مذاکرات سرمایه‌گذاری است، اما انتظار می‌رود مفادی دیگر اثرات بسیار چشمگیرتری داشته باشند. ارزش غیرپولی را در رابطه با سرمایه‌گذاران فراموش نکنید و برایش اهمیت قائل شوید. مواضع سخت‌گیرانه نداشته باشید؛ در عین حال، همه چیز را ارائه نکنید و قدری از تصمیم‌های لجوجانه فاصله بگیرید. اگر تمام خواسته‌های سرمایه‌گذاران را محقَق سازید، این سیگنال را به آنها می‌دهید که یا عاجز مانده و مایوس شده‌اید، یا توان مدیریت مذاکرات دشوار را ندارید. باید بدانید چه چیزهایی را باید و چه چیزهایی را نباید بپذیرید. از آوردن بیش از اندازۀ «موارد غیرقابل مذاکره» در قراردادها نیز پرهیز کنید.

  • اصل سادگی را رعایت کنید

در هنگام مذاکره بر سر مفاد قرارداد، اصل سادگی را رعایت کنید. سند همکاری ساده می‌تواند زمینه‌ساز حصول توافق باشد. مفاد قرارداد باید جذاب باشند و سرمایه‌گذاران به راحتی آنها را درک کنند. باید از پیچیدگی‌ها دوری کنید زیرا دور بعدی جذب سرمایه را با مشکل همراه می‌سازد.

  • بلوف نکنید

اگر فلان کار را انجام نداده‌اید، به دروغ نگویید که پیشتر انجام داده‌اید. از داده‌ها برای پشتیبانی از دعاوی خود استفاده کنید. شاید از شما بخواهند تا این داده‌ها را به اشتراک بگذارید تا روند مذاکرات آسان‌تر شود.

سرمایه‌گذاران با پول‌شان از اهداف و چشم‌اندازهای شما پشتیبانی می‌کنند. آنها به شما باور دارند و به اطلاعاتی که با آنها به اشتراک گذاشته‌اید، اطمینان دارند. اگر فرصت‌ها طبق آنچه بنیان‌گذاران ترسیم کرده‌بودند به واقعیت تبدیل نشوند، سرمایه‌های سرمایه‌گذاران باید مورد حفاظت ویژه قرار گیرد. این حفاظت می‌تواند رتبه‌بندی داشته باشد. این تصمیم به شما بستگی دارد که تا چه اندازه از سرمایه‌های آنان محافظت کنید و تدابیر لازم را برای این کار بیندیشید.